- Elektrické nářadí
- Ruční nářadí
- Stlačený vzduch
-
Dílna - Stavba
- 257 Brašny-kufry-boxy
- 198 Brusivo
- 350 Dílenské vozíky
- 363 Dílenský nábytek
- 57 Generátory a zdroje
- 612 Kotevní technika
- 83 Manipulační technika
- 130 Montážní technika
- 8 Obráběcí stroje
- 787 Ochranné pomůcky
- 82 Průmyslová chemie
- 90 Svítidla, kabely
- 42 Topidla
- 239 Tváření otvorů
- 35 Vybavení servisů
- 100 Značkování
- Měřící technika
- Úklid a zahrada
> Poradna > Jak vybrat elektrickou vrtačku?
Jak vybrat elektrickou vrtačku?
Potřebuji vrtačkou elektrickou nebo akumulátorovou?
Akumulátorová vrtačka i elektrická vrtačka jsou obě určené pro vrtání otvorů do materiálů jako je dřevo, kov, nebo plast. Nicméně, existují zásadní rozdíly mezi těmito dvěma typy vrtaček, které mohou ovlivnit rozhodnutí o jejich použití.
Akumulátorová vrtačka
AKU vrtačka je napájena dobíjecím akumulátorem, což znamená, že není potřeba připojení k elektrické síti a tudíž nám nepřekáží napájecí kabel. Tento typ vrtačky je obvykle lehčí a mobilnější než elektrická vrtačka, což umožňuje snadnější manipulaci a pohodlnější práci. Akumulátorové vrtačky jsou vhodné pro práce na stavbě, venkovní práce nebo pro práce v místech s omezeným přístupem k elektrické energii. S pokrokem a vývojem akumulátorové technologie se aku nářadí vyrovnává a někdy i překonává nářadí elektrické. Hodí se při práci v domácnosti, na chalupě nebo v dílně. Je napájena z vlastního AKU článku, který určuje výkon a pracovní dobu nářadí. Ve všech ostatních parametrech může být AKU vrtačka srovnatelná s elektrickou. Výhodou AKU vrtačky je právě absence napájecího kabelu, je tedy mobilní, lépe se skladuje a příjemně se s ní pracuje.
Při výběru AKU vrtačky doporučujeme zohlednit tyto vlastnosti:
- Hmotnost vrtačky včetně použitého akumulátoru
- Kapacita a životnost akumulátoru
- Doba nabíjení akumulátoru respektive výkon nabíječe
- Typ a rozsah sklíčidla
Elektrická vrtačka
Elektrická vrtačka je vhodná do dílenského provozu pro náročné a časté vrtání do dřeva, kovu, plastu a stavebních hmot. Elektrická vrtačka je napájena ze sítě, takže není omezena její doba provozu. Limitující může být pracovní prostor omezený délkou napájecího kabelu.
Pří výběru elektrické vrtačky se rozhodujeme podle toho, jak často budeme vrtačku používat a do jakého materiálu s ní budeme vrtat. Pro lehčí práce jako je vrtání do dřeva nebo kovu se nám bude hodit vrtačka bez příklepu. Pokud se chystáme vrtat do betonu nebo zdiva, pak nám poslouží příklepová vrtačka. Výhodou příklepových vrtaček je možnost vypnutí příklepu - díky tomu jsou příklepové vrtačky univerzálnější.+
Při výběru elektrické vrtačky doporučejeme sledovat tyto parametry:
- příkon elektrické vrtačky 300-500W malá vrtačka, 500-900W střední vrtačka, 900-1500W velká silná vrtačka
- rozsah upnutí sklíčidla - 1,0-8mm malá vrtačka, 1,5-13mm střední vrtačka (nejčastější verze), 1,5-16mm velká silná vrtačka
- typ sklíčidla - zubové - pro upnutí vrtáků pužíváme nástroj-kličku, rychloupínací - vrtáky upínáme bez nástroje
- hmotnost vrtačky - do 1kg malá vrtačka, do 3kg střední vrtačka, nadd 3kg velká vrtačka
Potřebuji příklepovou vrtačku nebo vrtací kladivo?
Příklepová vrtačka
Příklepová vrtačka se vyznačuje příklepovým mechanismem doplněným za převodovým mechanismem vrtačky, který umožňuje vrtat do tvrdých stavebních materiálů jako je cihla, kámen, beton. Pro vrtání s příklepem je nutné používat příklepové vrtáky k tomu určené (s karbidovým břitovým plátkem na hrotu vrtáku). Příklepová vrtačka se vzhledem ani funkcí neliší od obyčejné elektrické vrtačky. Vypadá stejně, vrtá stejně kvalitně a rychle, používá stejné sklíčidlo na vrtáky s válcovou stopkou ale je doplněna jedním přepínačem na vypnutí a zapnutí příklepu. Příklepovka, jak ji lidově nazýváme se nejvíce využívá pro domácí kutilské práce a občasné vrtání do stavebních hmot do průměru 12mm. S pokrokem akumulátorové technologie jsou příklepové vrtačky napájené akumulátorem již plně srovnatelné s elektrickými.
Při výběru příklepové vrtačky doporučejeme sledovat tyto parametry:
- příkon příklepu vrtačky - 500-900W střední vrtačka, 900-1200W velká silná vrtačka
- rozsah upnutí sklíčidla - 1,5-13mm střední vrtačka, 1,5-16mm velká silná vrtačka
- typ sklíčidla - zubové - pro upnutí vrtáků pužíváme nástroj-kličku, rychloupínací - vrtáky upínáme bez nástroje
- hmotnost vrtačky - do 3kg střední vrtačka, nadd 3kg velká vrtačka
- počet příklepů - 10.000-60.000 za minutu
Celkový dojem na elektrickou příklepovou vrtačku zásadně ovlivňují použité nástroje a příslušenství. V tomto případě se jedná hlavně o volbu vrtáků pro vrtání do kovu, vrtání do dřeva a příklepové vrtáky do stavevbních materiálů (vrtání betonu, vrtání kamene, vrtání zdiva). Pro možnost použít vrtačku jako šroubovák stačí vybrat vhodné šroubovací bity s adaptérem a šroubování nebude problém.
Vrtací kladivo s pneumatickým příklepem
Vrtací kladivo se velmi často podobá příklepové vrtačce, ale pracuje na zcela jiném pricipu. Je sice na první pohled k nerozeznání od příklepové vrtačky, ale při práci zaregistrujete vyšší výkon a rychlost vrtání. Srdcem vrtacího kladiva je elektro-pneumatický příklep, který má mnohem větší účinnost než mechanický příklep. Proto jsou vrtací kladiva určena převážně pro náročné vrtání do stavebních materiálů (beton, kámen). Kladiva nejsou, tak univerzální jako příklepové vrtačky. Základním rozpoznávacím prvkem je systém upínání nástrojů. Namísto obyčejného čelisťového sklíčidla je kladivo vybaveno rychloupínacím systémem SDS. Z pohledu uživatele je zásadním rozdílem použití vrtáků s rychloupínacím systémem SDS-PLUS, které jsou konstruovány pro maximální využití elektro-pneumatického příklepu.
Velkou výhodou kladiv SDS s pneumatickým příklepem bývá další doplňková funkce sekání. V současné době je sekáním vybaveno cca 80% kladiv v nejrozšířenější kategorii kladiv s hmotností 2-3kg.
Potřebuji vrtačku jednorychlostní nebo vícerychlostní?
Jednorychlostní elektrická vrtačka je díky jednodušší konstrukci menší, lehčí a také levnější. Používá se pro méně náročné vrtací práce do dřeva i kovu. Rozsah otáček je 0 - 3.000 ot/min. Tvar a konstrukce je připravena pro jednoruční použití při montážních pracích.
Dvourychlostní vrtačka je nejvíce rozšířeným typem elektrické vrtačky. Díky převodovce může vrtačka pracovat na 1. rychlost s velkým kroutícím momentem při otáčkách 0 - 1.100 ot/min. Tento režim je vhodný pro vrtání velkých průměrů, šroubování a míchání. Na 2. rychlost využijeme maximální otáčky v rozsahu 0 - 3.000 ot/min. pro vrtání menších průměrů, kartáčování drátěnými kotouči.
Elektrická čtyřrychlostní vrtačka bývala velmi vyjímečným produktem určeným pro náročné vrtání, nejčastěji s použitím magnetických vrtacích stojanů. Tyto silné vrtačky pro vrtání ocelových konstrukcí najdeme se nejčastěji objevovali v produkci tradičních výrobců nářadí FEIN a BOSCH. Těmto silným strojům je již pomalu odzvoněno, protože jejich práci při vrtáních ocelových konstrukcí převzaly kompaktní jádrové magnetické vrtačky.
Akumulátorová čtyřrychlostní vrtačka je odrazem rychlého technoilogického vývoje, kdy se výrobcům daří koncentrovat více výkonu do menších součástí. Pozitvní zajímavostí z českého pohledu je fakt, že první akumulátorová čtyřrychlostní vrtačka byla vyrobena v České republice pod označením PROTOOL DRC. Značka Protool bohužel již neexistuje, ale vrtačky se vyrábějí dále pod značkou Festool s označení TDC a TPC. Je to nový směr vývoje AKU nářadí díky použití výkonných EC motorů a napájecích Li-Ion článků a na čtyrrychlostní převodovky přecházejí i další výrobci. Aktuálně asi nejlepší aku vrtačkou na trhu je Fein ASCM. Rozsah otáček se pohybuje v rozsahu 0 - 4.000 ot/min což je rozsah pokrývající většinu potřeb pro vrtání ruční vrtačkou.
Potřebuji vrtačku, šroubovák nebo vrtací šroubovák?
Elektrická vrtačka lze samozřejmě použít i pro šroubování ovšem s určitým omezením. Vrtačka zpravidla nebývá vybavena nastavením dotahovacího momentu, který zastaví vrtačku při dosažení nastavené síly. Vrtačka není vybavena integrovaným adaptérem na šroubovací bity, které musíme upínat do sklíčidla. Šroubování s vrtačkou je těžkopádné a nepraktické, proto by se měla vrtačka pro šroubování používat minimálně jako nouzové řešení.
Elektrický šroubovák je zařízení velmi podobné vrtačce, ale jeho výstupní část je upravena pro uchycení šroubovacích nástavců "bitů". Mechanismus šroubováku je vybaven odpojovací spojkou, které vypne šroubování při dosažení požadovaného zanoření vrutu nebo šroubu. Šroubováky mohou být vybaveny mechanickým nebo elektronickým nastavením dotahovacího momentu. Šroubováky mohou být doplněny zásobníky na páskované vruty pro sériovou práci.
Vrtací šroubovák je kombinací elektrické vrtačky a šroubováku, který zvládne všechny funkce vrtačky a je vybaven nastavením dotahovacího momentu. Kontrola dosažení nastaveného momentu je mechanická nebo elektroinická. Nejčastěji najdeme vrtací šroubováky mezi akumulátorovým nářadím. Téměř každá aku vrtačka je vybavena nastavením momentu a proto ji nazýváme vrtacím šroubovákem.
Navštivte nás v naší prodejně
Provozujeme specializovaný maloobchodní a velkoobchodní prodej profesionálního nářadí a nástrojů předních světových výrobců a značek v oboru elektrického ručního nářadí, ručního nářadí, příslušenství a nástrojů. Dále u nás najdete techniku pro průmysl, stavebnictví, zahradu a úklid.
Testovací centrum - vyzkoušejte si pořádné nářadí
Provozujme vlastní testovací centrum strojů FESTOOL, FEIN, BOSCH, MAFELL a DREMEL. Zde si můžete vyzkoušet většinu strojů přímo při práci. Pokud nemáte čas na návštěvu testcentra, můžete si objednat návštěvu předváděcího vozu se specializovaným technikem přímo u Vás.